7 Mayıs 2018 Pazartesi

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi Kitap İncelemesi

Merhaba,
Evrim konusunda ne düşünüyorsunuz? İnsanlar nasıl yaratıldı? İnsanların tarihi ne? Gerçekten bir tane Adem ve bir tane Havva mı vardı en başta? Yoksa uzun bir yolculuk muydu insanın yolculuğu?


İşte Sapiens size bu konuda ışık tutmayı amaçlayan bir kitap. Konuyla alakalı hiçbir bilgisi olmayan için de, çok şey bilen için de aydınlatıcı bir söz bütünü. Gerçi bu konuyla alakalı çok araştırmanız varsa ve daha evvelden birçok kitap okuduysanız, "Yahu bilmediğimiz şeyler değil ki bunlar zaten." diyebilirsiniz, ama zaten yazarın böyle bir çığır açma amacı yok olsa gerek. Onun için insanlık tarihine ışık tutmak ve çorbada tuzunun olması yeterli bir fırsatmış gibiydi.

Kitabı okurken en çok hoşuma giden şey, yazarın sizinle adeta sohbet eder gibi derdini anlatmasıydı. Üstelik her kültür için yazar belli başlı bazı örneklerini değiştirmiş. Mesela Türkiye'de çıkacak olan kitaplarda Türkiye ve çevresinden örnekler verilirken, Amerika için o coğrafyadan örnekler veriyor olması çok hoş bir detay. Bu sayede size bir şey anlatırken kendi kültürünüzle bağ kuruyorsunuz.

Bazı okurlar için anlatımı bir noktadan sonra monoton bir hâl alabiliyor. Okuyucu okurken oflayıp poflamaya başlıyor evet. Birçok arkadaşımdan başlayıp devamını getirmediğini duydum mesela. Sıkıcı gelebiliyor. Yazar burada çok insanların ilgisini canlı tutmayı başaramamış, doğru. Ben de okurken bazı yerlerde, "Bırakacağım galiba okumayı. Sıkıldım artık. Bitse şu..." dediğimi yakaladım. Kendimi okumaya zorladım açıkçası belli noktalarda... Kitap yarıda bırakılmaz :) Ama yapabilecek pek bir şey yok. Evrimin teorisi esasen ağır bir konu. Üstelik Yuval Noah Harari bunu günlük konuşma dili çevresinde anlatmaya çalışarak oldukça başarılı bir iş yaptı bana göre.

Eminim ki okuyan her insan bu kitaptan bir şey kazanacaktır. Neanderthallerin ülkemiz coğrafyasında yaşamış olması, Homo Sapiens tarafından nasıl ve neden alt edildiği, Homo Sapiens'in nasıl hayatta kaldığını öğrenmek, insanlık tarihinin evrimine yakından tanıklık etmek kadar güzel bir şey var mı? Üstelik bunu anlatırken kültürlerin de içine giriyorlar ve dinlerden tutun bilimsel çalışmaların zemine kadar birçok konuda örnekler vererek size açıklama yapılıyor.

Yine de eklemek lazım, naçizane uyarı: Siyasi konulara belki biraz burnunu fazla sokmuş olabilir. Siyasi konularla ilgilenmeyenler ya da doğruluğu tartışılacak olan bilgiler de vermiyor değil. Aynı zamanda Tanrı ile arasındaki kavgayı da kitaba biraz fazla taşımış olduğunu düşünüyorum.

Özetle herkesin bir şeyler bulabileceği, kızabileceği veya katılabileceği birçok bilgiyi barındıran bir kitap yazmış sayın yazar. Okunması gereken, bilinmesi gereken birçok bilgiyle süslenmiş. Şans verilmesi gerekir mi? Elbette ki.

Sapiens'i okuduktan sonra Homo Deus'u okumayı ihmal etmeyin. İnsanlığın geleceğine ışık tutulan bu kitapta da nereye gittiğimiz anlatılıyor.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazımda görüşünceye dek, sevgiyle kalın :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder