30 Temmuz 2017 Pazar

Kimi No Na Wa || Your Name || Senin Adın Anime İncelemesi

İşbu blog yazısı spoylır içerir. Daha sonra küfretmeyiniz. :)

Hayao Miyazaki'nin elinden çıkma anime derken aslında 2 saatlik bir film. Klişe ama her daim tutacak olan bir hikaye. Taki ve Mitsuha'nın hikayelerine biraz daha yakından bakalım.


Öncelikle film, drama ve fantastik yapıt olarak geçiyor. Birbirlerinden çok farklı hayatları olan iki insanın mistik bir şekilde birbirleriyle bağlanmasını konu alıyor. Şöyle ki bir sabah Mitsuha adındaki Tokyo'nun civarında, şehir dışındaki bir kasabada oturan liseli kızımız gözlerini açtığında, Tokyo'da yaşayan kendisiyle aynı yaştaki bir çocuğun bedenine girmiş bir halde buluyor kendisini. Taki adındaki bu çocuğun hayatını yaşamaya çalışırken aynı şekilde Taki de Mitsuha'nın bedeninin içine girmiş ve onun hayatını yaşamaya başlamıştır. Haftada birkaç kere ruhları birbirlerinin bedenlerine geçen bu iki kişi, bir süre sonra telefonlarına yazdıkları notlar ile iletişime geçerek birbirlerinin hayatlarını idame etmelerinde büyük rol oynarlar ve birbirlerinin yaşam çizgilerini değiştirmeye başlarlar. Mitsuha'nın kasabasında o an için birkaç günlüğüne gözlemlenecek bir kuyruklu yıldız vakası söz konusudur ve Mitsuha bir vücut değiştirme seansında Taki'ye part time olarak çalıştığı yerdeki senpai'siyle bir randevu ayarladığını ve randevunun sonunda kuyruklu yıldızı izleyebileceklerini not bırakır. Taki, kızla buluşur ama günün sonunda kuyruklu yıldız görünmez. Üstelik telefonla aradığında Mitsuha'ya da ulaşamamıştır. (ki bana göre daha önce neden telefonlaşmadılar veya mesajlaşmadılar hayret.)

Taki bu işin peşini bırakmaz, ama Mitsuha'nın nerede yaşadığını da bilememektedir. Elinde sadece bir manzara görüntüsü vardır. Tokyo civarındaki kasabaları araştırırken bunun 3 sene önce kuyruklu yıldız tarafından yok edilen bir kasabaya ait manzara olduğunu ve o kasabadaki 500 kişinin 3 sene önceki kuyruklu yıldız faciasında hayatını kaybettiğini, Mitsuha'nın da onlardan biri olduğunu öğrenir. Mitsuha ile son kez bir araya gelmek için ibadet ettikleri kraterin ortasında yer alan tapınağa gider ve daha evvel Mitsuha'nın bedenindeyken oraya bıraktığı, Mitsuha'nın tanrıya adak sunmak için yaptığı sakeyi bularak bir yudum alır.

Bir şekilde tekrardan Mitsuha'nın bedenine girmeyi başarınca, kasabalıları ve en yakın arkadaşlarını uyararak büyük bir felaketin önlenmesine yardımcı olur ve gün sonunda ibadet edilen yere giderek Mitsuha ile aynı zaman dilimine geçmeyi başarır. Ruhları tekrar orijinal bedenlerine dönerken ikili birbirlerini unutmamak ve daha sonra buluşabilmek adına avuç içlerine isimlerini yazarlar ama daha Taki kendi ismini yazarken zaman dolar ve zaman döngüsü tekrardan kırılır. Mitsuhi, Taki'yi unutmamaya gayret ederek Taki'nin ona söylediğini yapar ve kasabalıları kurtarmayı başarır. Bu esnada avucunun içine baktığında Taki'nin ismini değil de "Seni seviyorum." yazısını bulur. Ne yazık ki  gün sonunda hem Taki hem de Mitsuhi birbirlerini hatırlayamamaktadır. Birbirlerine dair hiçbir anıları kalmamakla birlikte kalplerinde bir boşluk oluşur ve 8 sene boyunca o boşlukla birbirlerini çok sevdiklerini ama hatırlayamadıklarını bilerek yaşamak zorunda kalırlar. Ta ki 8 sene sonra yan yana giden 2 trende birbirlerini görene kadar. 

Birbirlerini hatırlayamasalar bile bir şekilde bir yerde tanıştıklarını hissederler ve Taki bir cesaret Mitsua'ya adım atarak konuşmaya başlar. Film de burada biter.

Klasik bir Body Swap filmi olarak ekstradan zaman kırılımını da içine alınca kurgusu inanılmaz güzel bir romantik film ortaya koymuş oldular. Çok güzel, çok naif, tatlı bir hikaye izlemek isteyenler için ara ara başvurulabilecek bir film olmakla birlikte 2016 yapımı olması da çizimlerinin en son kalitede olmasına olanak sağlamış. Yürek ısıtan, sevgiyi, aşkı sorgulatan, insanların arasındaki bağı ve gücünü anımsatan bir film olarak listemizde yer almış oldu. Yayında ve yapımda emeği geçenlere çok teşekkür ederiz.

Bu tarz filmlerden hoşlanabileceğinizi düşünüyorsanız şöyle bir link bırakıyorum. Imdb'nin body swap movie listesi: tık
Bu listede aynı bu şekilde romantik temalı olduğu gibi gerilim temalı filmler de mevcut. Mutlaka içlerinden birini izlemişsinizdir veya izlerseniz beğenebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazımda görüşünceye dek sevgiyle kalın.

Bana ulaşabileceğiniz sosyal medya hesapları için:
Instagram
Twitter
Facebook

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder