13 Haziran 2017 Salı

Wonder Woman İncelemesi

Bir karakter nasıl bok edilirin cevabıdır Wonder Woman. Resmen piyasa için nasıl film yaparızın cevabıdır. Ha beğenen var mıdır vardır. Benim takip ettiğim, ön gösterime gitmiş olan tüm bloggerlar güzel film diye de gazladıklarından daha çıktığı hafta gittik VIP falan izledik. Bastık parayı. Öyle böyle gitmedik yani. Ee ne oldu? Verilen paraya değdi mi? Sen Electra'dan sonra ilk kadın kahraman filmini yapıyorsun (sanırım), ama ona böyle yeterli ihtişamı veremiyorsun.

Bazen sorunu kendimde arıyorum. Acaba ben mi fimlerden hikayelerden fazla şey bekler oldum? Teknik olarak baktığımızda Diana Prince karakteri, bildiğimiz tüm özellikleriyle Wonder Woman filminde işlendi. İşte, yaşama sevincinden tutun, insanlığa olan inancı, Ares gibi efsanelere inanışı, güçlü oluşu, çok güçlü oluşu, iyi niyetli oluşu, iyimserliği, kararlılığı vs. Yani Wonder Woman denilince akla gelecek olan tüm özellikleri zaten filmde görmemize rağmen izleyiciye, en azından bana yeterince ulaşamadılar. Bunun altında birkaç sebep görüyorum:


 1. Başrolün kadın olmasından dolayı her zamanki gibi seksi olması için fazla zorlamaları. Yani bu kadın zaten seksi bir kadın.
2. Kadın her sahnede poz veriyor. Nedir yahu bu poz verme derdi?
3. Efektler yeterince başarılı değil gibiydi. Ciddiyim, yama filmi olduğu her halinden belliydi.
4. Seksiliğini ön plana çıkardığınız bir karakter için fazla muhafazakar bir film gibi geldi bana. İki öpüştüremediler bile. 
5. Saftirik kız muhabbeti çok fazla genele yayılmıştı. Evet dış dünyadan birhaber bir kadın vardı karşımızda ama o tipik çekici gelecek tatlı kız imajını ben gördüm. Uyanın erkekler, çoğu kızın gerçek karakteri öyle değil. Sırf sizin sempatinizi kazanmak için bir aptal ayağına yatıyorlar. Gelmeyin bu numaralara.

6. Klişe kendini insanlık için feda eden kahraman erkek
7. Ne yaptıkları belli olmayan, olmasa da olur yan karakterler
8. Klişe savaş sahneleri. Ben senaryoyu yazman bu kadar tahmin edebilirdim.
9. Zeus, Ares gibi kavramları yeterince hikayeye yediremeyişleri
10.Klişe bir son. Esas kötü adamı ben filmin başında tahmin etmiştim mesela.
11. Ve bence en önemlisi. Gereksiz ve yetersiz aksiyon sahneleri. Daha güzel, daha tatmin edici dövüş sahneleri olabilecekken kısa süren ve toplasan 2 tane sayamayacağın aksiyon sahnesinin olması oldukça büyük hayal kırıklığına uğrattı. Yarı tanrı olduğu iddia edilen bir karaker var elinde. İddia edilen derken, yarı tanrı da işte hani kız yeni yeni anlıyor ya olayı. Bu kızın güçleriyle alakalı daha fazla şey gösterebilirlerdi.

Yani şimdi bu kadar madde olunca, doğal olarak birileri tarafından da iyice gaz verildiği için gittiğimizden, fos oldu. İçimizde patladı. Yani bu kadar puanı bu ablanın bacaklarına vermedilerse, imdb'den bu kadar yüksek puan almasını şaşkınlıkla karşılıyorum.

Her şeyi bırak geçiş filmi hissini bana o kadar yansıttılar ki, esas film neydi diye sormadan edemedim. Eldeki malzemelerle çok daha güzel bir film çıkabilirmiş. Neden bu kadar batırmışlar hayret ediyorum.

Ha hiç mi izlenmez? İzlenir elbet. Marvel fimlerini nasıl pişman olsak da hikayenin geneli açısından izliyorsak, DC filmleri için de aynı şey geçerli. Batman V. Superman filminde ortaya çıkan güzel Wonder Woman'ı, özellikle kadın karakter olmasından dolayı feminist duygularımı kabarttığından, izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü bu kadında daha çok malzeme var. Ve malzemeden kastım meme, göt değil. Ciddi bir hikaye potansiyeli var ve sırf bu filmi başarısız bulduk diye, ikinci şansı vermemek olmaz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazımda görüşünceye dek, sevgiyle kalın.

Beni takip edebileceğiniz sosyal medya hesapları için:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder