17 Haziran 2017 Cumartesi

Boruto : Naruto Next Generation İnceleme

Naruto da bittiğine göre, sonunda Boruto'ya gelebiliriz. Henüz çok başlarda olan bu hikaye için elbette fazla söylenecek şey yok.

Mangasını okursanız 10. bölüme kadar olan kısmını film halinde zaten sunduklarını, daha sonra anime serisiyle birlikte manga'dan uzaklaşıldığını ve filmdeki zaman çizelgesinden daha geriye, yani Boruto'nun henüz akademiden mezun olmadığı zamanları gösterdiklerini fark edersiniz.

Neden böyle bir şey yapmışlar bilemiyorum. Herhalde manga ile anime arasında en azından 50-60 bölüm falan koyma derdindeler ama Naruto'yu biraz bile izlemiş olanlar bilir ki bu animelerin %60'ı 70'i (evet salladım ama usturuplu salladım) filler dediğimiz bölümlerden oluşur. 

Özetle, şu an Boruto: Naruto Next Generations dediğimiz seriye ait 1 film, 12 bölümlük bir anime serisi ve 14/15 bölümlük bir manga serisi mevcut. Bunları tek tek incelediğimiz zaman fark ediyoruz ki manga olarak yayınlanan 14 bölümün ilk 10 bölü zaten hali hazırda animenin film versiyonuyla bize gösterilmiş. Bunun amacı da zaten Boruto'yu tanıtmak idi. Peki filmde ne görüyorduk? Bir önceki yazılarımda filmi ciddi manada incelediğim bir yazıyı bulabilirsiniz. Yine de sizin için ben yazımın sonuna onun linki tekrar koyacağım. Ama özetlersek eğer, Chunin sınavına girişlerini, yeni ninja dünyasını, tehditleri ve yeni veletler tanımıştık. Burada Boruto, Sarada ve Mitsuki ile bir takım idi ve başlarında Konohamaru vardı. Naruto çok fazla çalışıyor ve çocuklarına eskisi kadar vakit ayıramadığı için Boruto ile arasının açılmasına sebep oluyordu ama işin sonunda Boruto, babasına tekrardan saygı duyabileceği bir macera yaşıyordu. Bu esnada Boruto'nun gözünün bir Byakugan olmadığını, yepyeni bir güç olduğunu öğreniyorduk. Ama detay pek verilmiyordu. Sadece çok büyük güç olduğunu anlıyorduk ve bundan dolayı Boruto'nun ileride acı çekebileceğine dair mesajlar alıyorduk. Tıpkı Spider Man'daki Ben Amca gibi, "Büyük güçler büyük sorumluluklar getirir."

Peki animesi nasıl seyrediyor?

Bir kere Naruto ve geri kalanların gelecekte nasıl insanlar olduklarını ara ara gösterdikleri için izlenmesi keyifli. Bununla birlikte, savaş gibi ağır hikayeden çıkmış bünyemize komple filler olarak sundukları bu hikayeler "meh" etkisi yaratıyor diyebilirim. Yani çok da bayılara izlemiyoruz ama en azından izlenecek bir şey. Mitsuki üzerine gittikçe şüphe çekiyorlar ve ana hikaye olarak Boruto ve bir türlü doğru düzgün kullanmayı beceremediği, aktive ettiğini kanıtlayamadığı gözü etrafında dönüyor. Boruto bir şekilde bu göz sayesinde insanların üzerindeki o karamsar etkiyi, kötü enerjiyi görebiliyor ve kimin tehdit olduğunu belirleyebiliyor. 12 bölümlük animede henüz birkaç saniye kadar Sakura'yı gördük. Biraz Hinata ve Himawari, az az Naruto ve Shikamaru, son zamnlarda Sai de devreye girdi de onları da görebiliyoruz. Genelde Shikamaru ve Temari'nin oğulları Shikadai ve Boruto'nun dostluğu çevresinde gelişen bir hikaye gibi gösteriyorlar. Belli ki daha çok izleriz bu filler gibi animeyi, keza manga'da on bölümden sonra anlatılan hikayenin kendisi de şimdilik fazla derinlik göstermedi.

Yani ben sizin yerinizde olsam birkaç sene Naruto evreninden uzaklaşır, yeni animelere yelken açardım. Filler'dan kanser olmuş bünyelere daha fazla filler göndererek herhalde öldürmeyi planlıyor olsa gerekler.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizler ne düşünüyorsunuz? Bana geri dönüş yapmayı unutmayın. 
Filmin incelemesi için tıklamayı da unutmayın : Boruto: Naruto The Movie İncelemesi

Beni takip edebileceğiniz hesaplar:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder