11 Şubat 2017 Cumartesi

Doctor Stange Film İncelemesi

Uzun zamandır Marvel evreninin aradığı bir rüzgar gibi geldi geçti Doctor Stange bana göre. Yani Iron Man ile Captain America arasındaki triplerden o kadar gına gelmişti ki, sonunda onlardan başka bir şey gördüğümüze sevindim yani yalan değil. Özellikle Doctor Stange'i, Sherlock gibi kült bir diziden ve Enigma gibi harika bir yapıdan bildiğimiz Benedict Cumberbatch oynayınca, ayrı bir etkisi olmadı değil yani. 

Tamam tamam, Hobbit de var evet unutmadık.   • Doctor Strange de kim?
Nöro-cerrahi alanında bir efsane haline gelmiş, egoist, kendini beğenmiş, karizmatik, zengin doktor. Tam suratına vurulası, pislik insan. Pis bir zengin. Hiç sevmem. Şaka lan şaka. Adam başarıdan başarıya koşmuş, alanında bir numara olmuş. Bunu da paraya çevirmeyi bilmiş ve zengin olmuş.

Doktor, Stephen Strange, türünün nadir örneklerinden birisiydi. Ta ki o vahim trafik kazasını geçirene kadar. Strange, trafik kazası geçirdikten sonra ellerinin ağır travmalar alması sonucunda doktorluk kariyerini geride bırakmak zorunda kalır. Onun için artık altın çağlar bitmiştir. Ama Strange bunu bir türlü kabullenemez. Değişik tedavilerle servetini sonuna kadar ellerini kurtarmaya harcar ama nafile. Bunun üzerine dünyayı gezmeye başlayan Strange, Ancient One'a rastlar ki filmde kendisi bir kadın olmasına rağmen aslında erkektir ve neden bu ince detayı unuttuklarını bilmiyorum, ve ondan sihir yeteneğini kullanmayı öğrenerek hayatına bir anlam katmayı başarır. Marvel evreninde artık o, dünyayı büyülü yaratıklardan ve tehditlerden koruyan bir süper kahramandır.Filmin de bu hikayeyi özetlemesi, bir giriş filmi açısından zaten normaldi. Yine de biz detaylı incelemeye kalkarsak;
Kaecillius (Mads Mikkelsen - Star Wars'ın son filmindeki mühendis babayı oynayan adam hani <3) adında eski gözde büyücünün Dormamnu ile anlaşıp karanlığı dünyaya getirerek ölümsüzlüğü yakalama tribini Strange'in toparlamaya çalışması olarak görebiliriz. Yukarıda anlattığım gibi uluslararası camiada ünü duyulmuş mükemmel cerrah Dr. Strange, trafik kazası geçirir ve ellerini düzeltmek için Ancient One'nin öğrencisi olur. Bu esnada yakın zaman içinde Kaecillius adlı eski bir öğrenin karanlık tarafa geçtiğini ve tüm dünyanın risk altında olduğunu öğrenir. Cloak of Levitation ve Eye of Agomotto ile Kaecillius'u ve Dormamnu'yu yenerek dünyayı kurtarır. Filmin sonunda, Thor ile konuşan Strange, Thor'a babalarını bulup Thor ve ailesinin kendi dünyalarına geri dönmelerine yardım etmeye söz verir. 

  • Sahneler nasıldı?


Valla açıkçası ne yalan söyleyeyim, 3D'ye gitmediğim için pişman olduğum tek film diyebilirim. Gerçi Avatar'ı da üç boyutlu gitmek istemiştim, ama o zamanlar 3D ilk defa gündeme geliyordu ve rezillik olacağını düşünerek bilerek ve isteyerek gitmedim. Strange'te ise durum farklı. Gitmeyi istedim, bilet bulamadım. Üzüldüm, zırladım ama bunu arkamda bıraktım. Yoluma devam ettim. Filmi izleyince ise acım depreşti. Çünkü renkler, büyüler, sahneler, efektler tek kelimeyle müthişti. Yani bu filmi beğenmeyen adam Marvel filmlerinden hangisini beğeniyor? Ya da DC'den gidip Batman V. Superman falan mı beğeniyor? Ya da yirmincisi düzenlenen Kaptan Amerika - Iron Man tripleşmesini falan mı beğeniyor bilmiyorum. Çok güzeldi bence film. Bir kere, Benedict oynuyor arkadaşım, adamın hatrına beğenilir. Ayıptır, günahtır. Eğer orijinal hikayeden detay olarak farklı diye beğenmemezlik ediyorsanız artık bu düşünceyi bir kenara koymanızda yarar var çünkü film dünyasına aktarılırken hiçbir şey direkt olarak aktarılmıyor. Bunu birçok seride gördük. Yapmayın.  • Cloak of Levitation nedir? Filmde pek değinmediler.
Doğru değinmediler. Ama bu bizim hakkında bilmemize engel değil. Orjinalinde Mavi renkte resmedilen cübbemiz, giyene uçma gücü bahşeder. Yüzyıllar boyunca Ancient One'ya ait olduğu düşünülen cübbe, filmdekinin aksine Dr. Strange'ye Ancient One tarafından, Dormamnu ile olan savaş esnasında verilir. Hediye olarak. Çizgi romanlarda daha sonra kırmızı olarak resmedilmeye başlayan bu cübbe ile alakalı da filmde oldukça farklı yorumlama oluşmuş. Bir kavga esnasında Strange tarafından camın yanlışlıkla kırılmasıyla resmen Strange'ye yapışan cübbe, karakteristik özelliklerini göstererek, Strange'yi sadece korumakla kalmıyor, aynı zamanda adama müdahele de ediyor. Ki sahneleri izlemek gerçekten keyif vericiydi. Ama Ancient One tarafından takdim edilmiyor. Zaten Ancient One da kadındı. Tamam bu detaylardan dolayı puan kıralım hadi,Aynı zamanda bu cübbe, oldukça hızlı, sahibinin üzerinde olmasa bile sahibinin emirlerini yerine getiren ve başka kıyafetlere dönüşebilme gibi huyları da var. Elbette ki fiziksel ve büyü saldırılarından koruması da cabası. Kısacası harika bir pelerin. 

  • Peki Dr. Strange'yi bir daha ne zaman görürüz?
Güzel haberlerim var. Doctor Strange, Thor'un yeni filmiyle 2017 senesinde ekranlarda gözükecek ve daha sonra çok şükür ki Yenilmezler Serisine de 2018 yılıyla birlikte adım atmış olacak. Sen ki Strange, nasıl olur da Yenilmezler takımında olmazsın ki zaten?

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazımda görüşünceye dek, sevgiyle kalın :)

Beni takip edebileceğiniz hesaplar:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder