22 Ocak 2017 Pazar

Bones 12. Sezonuyla Döndü! 12. Sezon 1. Bölüm İnceleme


Birinci bölümü anca şimdi izlediğime inanamıyorum. Ama bir sorun niye? Genelde dizileri biriktirip bir anda seyretmeyi daha çok seviyorum. Neyse hiç beklemeyelim ve 12. sezon 1. bölüm incelemesine başlayalım.

11. Sezonda nerede bırakmıştık?

Zack
Hatırlarsınız ki 11. sezonda bir psikopat seri katil ile uğraşıyorduk. Bones'un 11 sezonunun 8-9 sezonunda zaten seri katillerle uğraşmış oluyorlar ama bu seferki farklıydı. Bu seferki Bones'un tehlikeli olduğunu söylüyordu (bu kaçıncı sanki daha evvel kaçırılmamışlar gibi). Her neyse, allem ettik kallem ettik ve sonunda sıkıntıyı çıkaranın Zack olduğu ortaya çıkmıştı. 12. sezonun gelişinde bahsettiğim yazımda belirttiğim gibi, gerçi tamamen bir temenniydi, bu cinayetleri Zack işlememişti. O da en az Brennan kadar kurbandı. 

Zack ile ilgilendikleri bu süreç içerisinde detaylara girmemekle birlikte şüpheleri çektikleri tek yer oldu. O da yeni ortaya çıkmış, biraz sinir bozucu ne idüğü belirsiz profilciydi ki ondan da bir şey çıkmayacağını biliyorduk. Keza Bones senaristleri 12 sezon boyunca hiç şaşırtmadılar. Her zaman en alakasız kişileri şüpheli gibi gösterip, en mantıksız kişiyi suçlu bulurlar.

Karen, profilci abla
Bütün dizi boyunca Bones'a takıntılı, Bones'un etrafında olmak isteyen biri profili çizildi. Hatta Zack'in çift kişilikli birisi olduğu savı ortaya atıldı. Keza öyle de oldu. Bones, Zack ve Karen'ın konuşmalarının neticesinde tüm bu cinayetleri Zack'in işlediği kanıtlandı. Zack ise bunların hiçbirini hatırlamıyordu. 

Tabii ki dizinin bu şekilde bitmeyeceğini biliyorduk. Booth, içgüdüleri sebebiyle Zack'in suçlu olmadığına inanıyordu. Bu olayda Zack kullanılıyordu ve bunu kanıtlamaya kararlı gibiydi. Zaten de hep öyle olmaz mı? 12 sezon boyunca Booth'un bir kere bile içgüdülerinde yanıldığını görmedim. Bilim yanılır, Booth yanılmaz! 

Booth ve Aubrey, Aubrey Booth'u Zack'in suçlu olduğuna inandırmaya çalışırken
Son sahne henüz gelmemişti. Son beş dakikaya girmeden asla Bones senaristleri gerçek katili açığa çıkarmazlar. Bakınız öyle de oldu. 

Hiçbir kanıt bulamayan bilim adamlarımız, son kez son kurbanı incelerken fark ediyorlar ki, kurban aslında yapışık bir ikizmiş ve ameliyatla ayrıldıklarında ölmüş. Böylelikle bir teori ortaya atıyorlar. İkizlerden diğeri, diğerinin kişiliğini almış ve yoluna o kimlikle devam etmiş olabilirdi. Keza öyle de olmuş. Yüzü incelerken fark ediyorlar ki aradıkları adam, Zack'in doktoruydu.Bu esnada doktoru Zack'i çoktan almış ve hastaneye geri yatırmıştır. Ona sakinleştirici adı altında öldürecek olan iğneyi yapmadan hemen önce Zack durumu anlar ve boğuşma gerçekleşir. Zack, bu boğuşma esnasında şırıngayı ele geçirir ama doktorunu öldüremez. Doktor ise bu andan faydalanıp Zack'i alaşağı eder ve o sırada Zack Booth tarafından kurtarılır. 

Dizinin son sahnesinde Zack, Booth ve Bones'a 10 sene önceki cinayeti kendisinin işlemediğini, onda cinayet işleyebilecek bir kapasite olmadığını söyler. Bones inanmaz ama Booth Zack'i destekler. Böylelikle birinci bölümün sonuna gelinir. 

Gelelim düşüncelere, 

  1. Her zamanki gibi oturtup izleten bir bölüm müydü? Evet. Zaten sezonların bir son bölümleri bir de ilk bölümleri heyecanlı geçer. Bizi yine şaşırtmadı.
  2. Bildikleri yoldan şaşmamışlar. 11 sezon boyunca başarılı olarak görülen o stabillikten ayrılmamışlar. Yine her zamanki gibi son dakikada bir şeyler ortaya atıp bambaşka birini suçlu buldular. Onca profil, onca kanıt ne işe yaradı? Bir kanıt sayesinde komple tüm senaryo değişmiş oldu. 
  3. Ve tabii ki son beş dakika içerisinde tüm olay çözüldü. Yani ilk 10 dakika ile son 5 dakikayı izleyerek tüm bir bölümü özetleyebilirsin.
  4. Buna rağmen 12. sezonunda gittiğine göre, bu dizi izlenir arkadaş. 
Beni heyecanlandıran şey ise, Zack'i bu sefer tamamen kurtarmaya karar vermeleri. Bu sezon son sezon ve final sezonunda Zack'i tekrardan aralarına almaları demek, izleyici için kapanmamış yaraların iyileşmesi anlamına gelecektir eminim. Ben açıkçası Zack'in tekrardan canlanmasına çok sevindim. Ama siz yine de çok beklenti içinde olmayın. Sezonun ortalarında bir kere daha Zack'i gösterip son 2 veya 3 bölümü bu konu üzerine ayırabilirler. Genelde tüm sezonları bu şekilde atlattılar. 

Ama bu final sezonu! Belki bu sefer bir değişiklik yaparlar ve şaşırırız. Siz ne dersiniz?

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazımda görüşünceye dek, sevgiyle kalın :)

12. sezonla alaklı tahmin yazısı için ise: tık

Beni takip edebileceğiniz hesaplar:
Instagram
Twitter
Facebook

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder