18 Aralık 2016 Pazar

Rogue One Vizyonda. Gittik Gördük, Ne Düşündük?

-- DİKKAT BU YAZI AĞIR SPOILER İÇERİR--

Star Wars'ın yeni filmi hali hazırda vizyonda. Bir önceki öngörü yazımda da belirttiğim gibi, gerçekten bir yama hikayesi olmuş. Eksikleri var ama bana göre artıları daha fazla. Öncelikle, Rogue One ne anlatıyor?
Rogue One'yi Ölüm Yıldızı adlı silahın planlarını çalmaya karar veren bir grup asinin hikayesi şeklinde özetleyebiliriz, ama merak etmeyin ben zaten filmi size burada komple özetleyeceğim.

Jyn Erso
Baş karakterimiz olan hatunun adı Jyn Erso. Kendisi, İmparatorluk'un başarılı bilim adamı/mühendislerinden Galen Erso'nun kızı. Galen Erso, Klon Savaşları esnasında ipini İmparatorluk'tan kurtarıyor ve tabiri caizse kaçıyor. Bir eşi ve minik bir kızı olan Galen, bir şekilde İmparatorluk'un peşinden geleceğinin farkında. Bu yüzden tenha bir gezegende, çiftçi gibi yaşayarak bir süre idare etmeye çalışsa da ne yazık ki bulunuyor. Kızı Jyn, bu baskından kurtulurken o ve eşi İmparatorluk'un askerleriyle yüzleşmek durumunda kalıyor. Eşi vurularak ölürken Galen ise tutsak olarak götürülüyor.

Galen Erso

Bundan sonra anlaşıldığı kadarıyla Galen'a Death Star (Ölüm Yıldızı) silahını yaptırtıyorlar. Galen ise reddetmeyip bu silahı yapmaya karar veriyor. Çünkü biliyor ki, o yapmazsa bir başkası yapacaktı, ama o yaparsa Ölüm Yıldızı'nı yok edecek olan sistemi içine tasarlayabilirdi. Seneler, seneleri kovalıyor. Galen, herkes tarafından hain bilinirken, galaksinin en güçlü silahını inşa ederken, onu yok etmenin yolunu da içine gizliyor. Daha sonra kendi bölüğünden bir kargo pilotuna gizli bir mesaj kaydederek eski dostu Saw Gerrera'ya gönderiyor. Asiler de bunun haberini alıyorlar. Jyn'i bulup ikna ederek Saw ile görüşmesini ve mesajın kendilerine verilmesine ikna etmesini istiyorlar - bir nevi.

Gel zaman git zaman, olaylar geçiyor, Jyn, Saw'dan babasının mesajını dinliyor. Ölüm Yıldızı'nın yok edilebilir olduğunu öğreniyor ve asileri bu silahın planlarını çalmaya ikna etmeye çalışıyor. Asilerin söz sahibi kesimi bu olaya yanaşmıyor, ama bir grup asker gönüllü oluyor ve Jyn onlarla birlikte planları çalmak için yola çıkıyor. Büyük bir kaosun sonunda ise planları gönderiyorlar ve Rogue One askerlerinin hepsi Jyn ile birlikte kahraman oluyor. 

Özet bu şekilde, gelelim görüşlere!Öncelikle, tipik Star Wars girişinden eser yoktu. Bu durum bende bi' noksanlık yarattı. Ne bileyim, Star Wars serisinde alışmışız akan yazılarla durumun özetini dinlemeye. Böyle bir şey olmadı ve direkt olarak hikayeye başladı. Bundan dolayı eksik hissettim. 

Star Wars A New Hope ve akabinde gelen bazı insanların görüntülerini tekrar yaratmak için CGI kullanmışlar, ama o kadar güzel kullanmışlar ki, gerçekten fark etmek için çok dikkatli bakmak gerekiyordu. Mesela Prenses Leia için bu kullanışmıştı. Bir an için gerçekten o zannettim. Hatta belki dördüncü filmden sahneyi mi aldılar diye düşündüm. 

Ha bu arada, eski filmlerden sahnelere yer vermişler. Bence yani... Kesin vermişler. Gerçekten o eski havayı filmde yakaladık. Belki de insanların bu kadar sıcak bakmalarına sebep olan şey buydu. Bir ara R2D2 ve C3PO'yu bile gösterdiler. Çok mutlu oldum.

Tatlı şey ^.^

Bunun dışında yeni bir yapay zeka ile tanıştırdılar bize. Eski bir İparatorluk robotu olan K-2SO. Ben böyle güzel bir AI görmedim ömrümde. Laf sokuşları, stratejik hesapları vs., filmin ihtiyacı olan komik sahnesini tamamen karşılıyordu. O karaklık hikayeyi çok daha tatlı hale getirmişti. C3PO ve R2D2, BB8'ten sonra çok da akıcı konuşan, laf sokan, yetiştiren bir robot gerçekten bana çok iyi geldi.

Bu arada fragmanda bazı gördüğümüz sahneler yoktu. Mesela Star Wars Rogue One Trailer 1'i açın. Orada birçok sahneyi filmde göremiyorsunuz. Daha gerçekçi bir fragman için 2. fragmanı tercih edebilirsiniz. Yine de bir görseli şöyle bırakıyorum:

Robot: Captain said you are a friend. I will not kill you. Jyn: Thanks. Böyle bir şey yoktu misal.

Yani aslında bize sunacaklarından çok daha fazla bir hikaye vardı ama kırpa kırpa minicik bir yer göstermiş gibiler. Extended Edition falan çıkacak herhalde, orada görebiliriz görürsek. Bu bir tahmin. Attım yani, çıkıp çıkmayacağını bilmiyorum. Bilen varsa bana da ses etsin.

Bana göre vıcık vıcık bir aşk muhabbeti olmaması güzel de oldu. İçimiz dışımız durduk yere bu kadar çabuk birbirine aşık olan karakterlerle çevrildi zaten. Yeter, iş başka aşk başka. Karakterler arasında yakınlaşma olsa bile yerinde ve kararındaydı.

Jyn'in tekrardan babasını kısa bir süreliğine bulması da ihtiyacımız olan duygusal sahneyi karşıladı.

Bana göre Saw Gerrera'nın sahnesi çok çok azdı. Ondan daha ekmek çıkardı. Ya bana kalsa bu Rogue One bile kendi başına bir seri olurdu. 2 saate sığdırmak için çok hızlı hızlı atlamışlardı. Ne bileyim, daha fazla görmek istedi gözlerim. Tadı damağımızda kaldı. 

Ah bir de bonus: Darth Vader. Ah Anakin aaah! Yatacak yerin yoktu da işte... Yazıklarım olsun, geleni geçeni tekrar öldürdün. Seni tebrik ediyorum. Force'a karışmayaydın, diyecek lafımız çoktu. Torunun senden de salak. Bak kızdım yine.

Açıkçası yalan değil, yedinci bölümden daha çok hoşuma gitti. Star Wars : Güç Uyanıyor, tam bir Disney Prensesi gibiydi. Belki 8 ve 9 ile birlikte hikaye daha da oturur ve tok bir hal alır ama gerçekten disney prensesi gibi film yapmışlar arkadaşlar. Rogue One izleyin de SW tadınız geri dönsün.

Benim zamanındaki öngörülerimi içeren yazım için de tık tık
Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazımda görüşünceye dek, sevgiyle kalın.

Beni takip edebileceğiniz hesaplar:
Instagram
Twitter
Facebook

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder