6 Aralık 2016 Salı

Queenie Goldstein - Fantastic Beast And Where To Find Them'in Çılgın Kızı

-- DİKKAT: BU YAZI BAZILARI İÇİN SPOILER KAPSAMINA GİREBİLİR! --

Fantastik Canavarlar ile birlikte hayatımıza giren, 20'li yaşlarında güzel bir kadın olan Queenie, ablası Tina ile birlikte MACUSA için çalışmakta olan bir cadı. Birçok büyücünün asla erişemeyeceği bir güçte olan bu kadının arkasındaki hikaye bana göre biraz daha derin. Bana kalırsa bu kadının hikayesi henüz bitmedi. 

Peki Queenie kimdir? Onu bu kadar özel yapan şey de nedir?

Queenie Goldstein

Queenie, fazla dikkat çekmese de oldukça yüksek empati gücüne sahip bir zihnefend'dir. Peki zihnifend nedir?
İngilizce adı Legilimency olan bu büyünün amacı, bir kimsenin zihni içinde gezip, düşüncelerine, hatıralarına, hissettiklerine göz gezdirmektir. Herkesin başarılı olamayacağı bu büyü dalı, gerçekten ama gerçekten usta büyücülerin kullanabileceği bir alan olmakla birlikte, yeteneğe de bağlıdır. Bu büyüyü gerçekleştirenlere de legilimens deniliyor. Bir nevi zihin okuma sanatı diyebiliriz. 

Peki bu bize nereden tanıdık geliyor? Hatırlarsanız 6. kitapta Snape, Harry'ye zihnini kapatması için ders veriyordu. Bu büyü sanatına da ne diyorduk? Zihinbend. Zihinbend, Zihnefend'in bir alt dalı gibi görülebilir. Zihinbend'de başkasının sizin zihninize girmesini engellerken, Zihinfend'de başkasının zihnine giriyorsunuz. Bildiğimiz üzere Snape çok iyi bir Zihinfend ve Zihinbend. Harry ise daha 16 yaşında bu denli karmaşık bir büyü yapısını kontrol etmekte elbette zorlanmıştı. 16 yaşında koskoca bir ergensin, duyguların limitlerinde. Gelmişler senden duygularını dizginlemeni bekliyorlar. Yapabilir misin? Yapamazsın. Fizyolojik olarak uygun değil bir kere.Filmde zihnebend oluşu, Queenie'ye ayrı bir hava katıyor. Tıpkı kardeşi gibi MACUSA'da çalışan Queenie, bu yeteneğini çoğu zaman kendi işine geldiği gibi kullanıyor. En rahat şekilde anlatmak gerekirse, Fantastik Canavarlar'da Jacob'un hafızasını silecekleri sahnede, cebren ve hile ile görevliden sorumluluğu aldığı sahneyi söyleyebiliriz. Adamın kendi kız arkadaşını/karısını(tam olarak hatırlamıyorum) aldatıyor oluşunu Queenie çok rahat bir şekilde adamın zihninde gezinerek öğreniyor ve bunu ona karşı kullanarak Jacob'ı kurtarıyordu.

Queenine'nin biraz başına buyruk ve kural tanımaz olduğunu da görüyoruz. Önyargılarından sıyrılmış olan güzel bir kadın Queenie. Koskoca MACUSA tarafından yasaklanmış olan bir şey, bir Nomaj yani Muggle ile etkileşime girmek herkesin harcı olamaz, lakin Queenie bunu o denli normalmiş gibi yapıyor ki, bunun yasak olmaması gerektiğini daha iyi hissediyoruz. Jacob ile kurduğu duygusal bağ, filmin sonunda Jacob'ın tüm hatıralarının geri gelmesine vesile oluyordu hatırlarsanız. Queenie, son sahnede Jacob'ın o çok istediği pastanede soluğu alıyor ve Jacob ile göz göze geldiği an, Jacob her şeyi hatırlıyordu. En azından izleyiciye hissettirilen şey buydu.

Ne de tatlısın sen öyle, ne de klişesin ^.^


Tina'nın Queenie'den yaşça büyük olmasına rağmen, Queenie'nin daha fazla gelişmiş bir anaç yönü mevcut. Tina'nın kariyer odaklı yaşamasına destek olmak adına, yemek ve ev işlerinde daha fazla sorumluluk alıyordu. Queenie'nin güçlü bir büyücü olduğu, onun mütevazı duruşunda saklı olduğunu da az çok anlıyoruz. Düşünsenize, deli gibi zihin okuyabiliyorsunuz, bunun için büyülü sözcüklere ve asaya dahi ihtiyaç duymuyorsunuz. Böyle karmaşık bir büyüde bile büyülü sözlere ve asaya ihtiyaç duymayan bir kadın, daha basit büyüler için asaya veya büyülü sözlere ihtiyaç duyar mı? Belki duyar, ama bana göre duymaması çok daha mantıklı.

Burada belirtmek lazım ki, büyülü sözleri kullanmadan ve asasız bir şekilde büyü yapmak, Afrika'daki büyücülere has bir durum ya da ev cini gibi insan olmayan büyülü yaratıklara ait bir şey. Bir büyücünün, zihnini o şekilde eğitmedikten sonra, sözsüz asasız büyü yapması çok zor. Sadece duygularını üst noktaya taşırsa ve kontrol edemezse istemsiz bir şekilde bir şeyler yapabildiğine tanık olmuştuk. Harry'de bunu sık sık görüyorduk. Lakin bahsettiğim şey, kontrolü dahilinde büyü yapmak. Kısacası kontrollü bir şekilde asasız sözsüz büyü yapabilmek, güçlü büyücülerin, odaklanması yüksek büyücülerin eseri.

Son olarak eklemek isterim ki bana göre Tina'dan çok daha fazla ilgi çekici özellikleri olan ve daha fazla dikkat çeken bir karakter olan Queenie, başlı başına bir film bile yönetebilir. Tam romantik komedi filmlerinin aranan kadını gibi duruşu var. Siz ne dersiniz? 


Bu arada, Fantastik Canavarlar ile ilgili yazımı okumuş muydunuz? Linkini şuraya bırakıyorum: tık
Obscurus ile alakalı yazımı okudunuz mu? Okumayanlar için : tık
Büyücü Hapishaneleriyle alakalı yazım için : tık
Asalar hakkında detaylı bir yazı için: tık

Bir sonraki yazımda görüşene dek, sevgiyle kalın.

Beni takip edebileceğiniz hesaplar:
Instagram
Twitter
Facebook

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder