4 Aralık 2016 Pazar

Obscurus

--DİKKAT BU YAZI AĞIR SPOILER İÇERİR--Son yazımda Fantastik Canavarlar'ı incelemiştim. Yazının sonunda filmde ve/veya kitapta geçen canavarlar hakkında da kısa kısa yazılar yazacağımı dillendirmiştim. Ara ara bu konuya değineceksem, en ilgi çekecek olanla başlamanın oldukça mantıklı olduğunu düşünüyorum. 


  • Obscurus nedir? Neden var olurlar? 
Filmi izleyenler de iyi bilir. Büyücü dünyası 20. yy'da özellikle de Amerika'da oldukça baskı altında yaşam sürüyorlar. Avrupa'da olmayan birçok yasak ABD için geçerli. Mesela, bırakın bir Nomaj yani Muggle ile evlenmeyi, arkadaş dahi olamayacağınızı söyleyen yasaları mevcut. E hal buyken, doğal olarak insanlar büyüleri konusunda oldukça korumacı bir yapıya sahip oluyorlar. Küçük çocuklar ise tüm bunlardan bağımsız olarak sadece çocukluklarını yaşamak durumundalar. Hatırlarsınız, Harry henüz okulun varlığından bile haberdar değilken özellikle filmde yılanın olduğu camı yok etmiş ve Duddley girmemesi gereken bir yere girmek durumunda kalmıştı. Kitapta bununla sınırlı da kalmıyordu. Harry daha evvel okulda da kendisine kötü davrananlara istemeden de olsa tepki veriyordu ve kaçmak için yanlışlıkla okulun çatısına çıkmış halde kendisini buluyordu. Vernon Enişte boşuna durmadan çocuğa büyüyle alakalı abuk sabuk şeyler söylemiyordu. Şimdi düşünüyorum da, Harry de meğersem Obscurus olma yolunda gidiyormuş. Gerçi o çocuğu bırakmazlardı. Harry'yi kurtarırlardı. 

Ne yazık ki herkes Harry kadar şanslı değil. Bazıları, gerçekten çok çok daha kötü şartlar altında hayatlarına devam etmek durumundaydı. Kesinlikle büyüye dair hiçbir şey yapmamaları gereken bir dönemden söz ediyorum... Bunlardan birisi de Credence Barebone idi.


Credence Barebone, bir cadının öksüz, yetim evladı. Anti büyü arzusuyla yanıp tutuşan bir kadın tarafından evlatlık alınıp düzenli bir şekilde dövülerek, içindeki büyüyü bastırmak durumunda kalıyor. Utangaç, özgüvenden yoksun hali ve içe kapanıklığı yüzünden de bu büyü bastırma durumu daha da sıkıntılı bir hâl alıyor ve Obscurus peydahlanıyor. 

Obscurus, bilinen yanıyla içinde büyü gücü olan çocukların yakalandığı bir çeşit parazit biçimi. Bu parazite sahip olan çocuklara da otomatikman Obscurus deniliyor. Parazit, çocuğun vücudunu ve içindeki büyü gücünmü kontrol altına alarak etrafına yüksek seviyede zararlar vermeye başlıyor. Kurbanlarının vücutlarında yanığa benzer izler oluşuyor. Korkunç denilebilecek bir sahne kısacası. Çocuğun benliğinden ziyade, içindeki öfke ve korku tarafından hareket halinde oluyor. Bu sebepten, obscurus oldukça tehlikeli bir parazit. Üstüne üslük her şeyi geçtim, bu illete yakalanan çocuk en fazla 10 yaşına kadar falan yaşıyor. Gerçi, Newt, son karşılaştığı Obscurus ile alakalı, filmde ,yanlış olmasın ama 12 yaşındaydı demişti. Emin değilim. Credence ise çok çok daha büyük. O yüzden belki tarihe geçecek olan bir Obscurus. MACUSA tarafından öldürülmeseydi, belki kurtarulabilecekti de... İnsanlıktan nasibini alamamışlar tarafından büyü dünyası yönetilirse işte böyle abuk sabuk işlerle uğraşılır.

Küçük çocuklar ölmesin, büyülerini istedikleri gibi yaşayabilsinler diyerek size ek bir bilgi daha vermek istiyorum. Dedikodulara göre, Albus Dumbledore'un kız kardeşi, Grindelwald tarafından öldürülen Ariana da Obscurus idi. Kızcağızın 14 yaşında vefat ettiğini de hatırladığımızda, sanırım o da aslında tarihe geçecek bir Obscurus. Ve bit tabii, bu sadece işin bilimsel yanı. Duygusal açıdan baktığımızda böyle bir acıyla nasıl baş ediyorlar, hazmetmek güç. Fantastik Canavarlar serisi bu Obscurus'un ekmeğini daha çok yer.

Bir sonraki yazımda görüşünceye sevgiyle kalın.  :)

Beni takip edebileceğiniz hesaplar:
Instagram
Twitter
Facebook

1 yorum:

  1. Creedence ölmedi ek sahne var. Ikinci film kadrosunda da görünüyor.

    YanıtlaSil