28 Kasım 2016 Pazartesi

Rogue One: A Star Wars Story


Rogue One: Bir Yama Hikayesi desek daha uygun olacağa benziyor aslında da hadi neyse.

Gerçi bir dakika o kadar da kapalı kutu değilim. Bence ara sıcak olarak gayet iyi gidecek. Bir kere başroldeki Felicity Jones da gayet iyi bir kadın. Dan Brown'un Inferno'sunda da oynuyor. Bence fena bir kız değil.

Hikayeye gelirsek, bakalım o kadar iyi mi? Belli ki esas kızımız Jyn, Death Star'ın planlarını çalmakla görevlendirilirken aynı zamanda baba sıkıntıları da yaşıyor. Babasının Sith'lere teslim olmuş biri olduğunu fragmandan az çok kestirebiliyoruz, ama neden olduğunu filmi izlerken öğreneceğiz gibi.

Büyük olasılıkla, planları çalarken aynı zamanda babasının izinden giderek biraz daha hikayeyi yumuşatmayı amaçlamışlar. Fragmanda biraz da bizim şu ergen Kylo Ren'i görür gibi oldum. Serinin esas karakterlerinin yama filmde olması hoş bir detay olabilirdi, ama kimsenin buna bütçesi yetmez diye düşünüyorum.
Şuraya fragman da koyayım da, ayıp olmasın:


Bana göre Kylo Ren gerçekten ağır ergen. Kimse mi buna dedesinin force'a karıştığını falan anlatmamış bilmiyorum ki? 7. bölümde "dede dede" diye Anakin'in maskesine sarılıp sevişmesini unutmuş değilim. Eğer buna doğru düzgün bir açıklama getirdilerse bana da söyleyin ama benim bildiğim böyle bir şey yok. Acaba son dakikada "Hayır Darth Vader kötü bir adamdı. Hep kötü kalacak." falan mı dediler? Biliyorsunuz ki altıncı bölümde Luke ve Anakin yüz yüze bakarlar, Anakin, Luke'a veda eder. Luke'un hayatını kurtarması vesaire... Bir babanın çocuklarına olan sevgisini ilmek ilmek işleyen altıncı bölümden sonra, oturmuşlar bir tane bebeye giydirmişler Darth Vader kostümünü, acayip nefes alıp verme efektini de koymuşlar. Ee? Oturmuş salak bir de "dede, iyi tarafa doğru yöneliyorum." diye maskeyle konuşuyor. Yemin ederim tam ergensin Ren'ciğim. Allah'ından kork be. Babanı öldürdüğün için sana sempati besleyemiyorum. Ağır ergen bir veledi jedi yapmaya kalkarsanız olacağı bu.

Luke'tan tek bir isteğim var. Temiz bir pataklasın şu çocuğu. Bakın mesela biz Türklerde dayak yemeyen var mı? Yok. Kylo Ren'in yerinde birimiz olalım, kesinlikle bu kadar salak bir duruma düşmezdik eminim. İçimizden birisinde force olsaydı, yemin ederim şu an dünya daha güzel bir yerdeydi. Ama gide gide böyle salak karakterlere gider işte force. Anakin'in kemikleri sızlıyordur, Padme hayatta olsa 2. kez acısından ölmüştü kadıncağız.

Rogue One'a dönecek olursak, çok fazla sansasyon yaratacak bir film gibi görünmüyor açıkçası. Sekizinci bölüm çıkmadan önce izleyiciler soğumasın diye basmışlar parayı, yapmışlar filmi bana göre. Ha konu çok mu rezil? Konudan hiç mi iş çıkmaz? Hayır, kesinlikle öyle değil. Güzel bir konu seçmişler bana göre. Eğer hikayeyi güzel uydururlarsa ve eğer bu hikayeyi sekizinci veya dokuzuncu filmde bir yerlere bağlayabilirlerse çok tatlı olur.

Filmin vizyon tarihi 16 Aralık 2016. 3 hafta sonra tahminler ve öngörüleri kenara atıp güzel bir inceleme yazısı yazmayı umuyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazıma dek, sevgiyle kalın.

Beni takip edebileceğiniz hesaplar:

Instagram
Twitter
Facebook

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder