29 Kasım 2016 Salı

Büyü Hapishaneleri || Harry Potter Evreni

Harry Potter evrenini duymayan kalmamıştır. Harry, henüz daha 1 yaşındayken, bir gece Lord Voldemort tarafından anne babası saldırıya uğrar. Bu saldırının sonunda, Voldemort, Harry'yi de öldürmeye niyetlenir, lakin başarısız olur. Bunun yerine Harry'yi hiç istemediği ve planlamadığı bir horkuluk haline getirir. İlerleyen zamanlarda Harry bunu öğrenir ve Hogwarts Savaşı'nın başına Voldemort'un kendisine ölüm laneti göndermesine izin vererek, horkuluktan kurtulur. Serinin sonunda Voldemort ağır bir yenilgiye uğrar ve büyü dünyası bir kez daha stabil hale gelir. 

Bu, büyük bir teröristin toplumun huzurunu kaçırıp iç savaş başlatmasının hikayesidir belki de. Bir nevi... Peki, ölmeyen suçlular, nereye gönderiliyordu?

Hepimizin 3. kitaptan hatırlayacağı üzere, Azkaban, en bilindik büyücü hapishanesi olarak karşımıza çıkar. 3. kitapta, ki en favori kitabım bu olsa gerek, Sirius Black, Azkaban'dan kaçmıştır ve çok tehlikeli olduğu söylenmektedir. Azkaban'dan kaçışın mümkün olmayacağını düşünen büyü dünyası büyük bir sarsıntı geçirmektedir. Bilmiyorlar ki Titanic için de tanrılar bile batıramaz demişlerdi. Titanic battıysa, Azkaban'dan birileri de illaki kaçar. Her şey mümkün yani. 

Peki koskoca büyü dünyasında sadece Azkaban mı vardı? Büyü dünyası gerçekten bu kadar sessiz ve huzurlu bir dünya mıydı ki tek bir hapishane bütün suçlular için yeterli oluyordu?
Elbette hayır. O zaman bildiklerimize bir göz atalım:

  • AZKABAN

Kuzey Deniz'inde bir yerlerde olan Azkaban, hepimizin en iyi bildiği hapishane. Şimdiye kadar karşılaştığımız baş belası kim varsa buradan kaçmış. Lord Voldemort'u destekleyen birçok Ölüm Yiyen, Voldemort'un kayboluşundan sonra burada tutuluyordu. 15. yy civarlarında yapılan Azkaban'ın aslında en baştaki yapım amacı hapishane olmak değildi. Ekrizdis adındaki kötü bir büyücünün evi olarak yapılmıştı ve üzerinde bulunduğu ada hiçbir haritada geçmiyordu. Ekrizdis, Muggle'ları kontrol edip, onlara işkence yapıp öldüren oldukça kötü bir büyücüydü. Kendisinin ölümüne kadar Büyü Bakanlığı da dahil kimse böyle bir adanın veya böyle bir kalenin varlığını bilmiyordu. En azından Büyü Bakanlığı böyle bir yerin varlığını daha önce hiç kabul etmemişti. Ekrizdis öldükten sonra yarattığı tılsımların ve büyülerin etkisi geçtiğinde gerçek ortaya çıktı. 
Ruh Emiciler tarafından sahiplenilen mekan, ziyaret edilenler tarafından korkunç bir yer olarak anlatılırken, büyücüler için bir hapishane olması gerektiğine karar kılındı. Elbette ki buranın böyle bir amaca hizmet vermemesi için çalışanlar oldu. En azından ruh emicilerden kurtulunması gerektiğini söyleyenler olmuştu. Ama kabul edilmedi ve Azkaban, günümüzde kullanılan en popüler hapishane olmaya devam etti. 1998 yılındaki büyü savaşının sonunda yeni gelen büyü bakanı sayesinde ruh emicilerden kurtulan Azkaban, daha insani şartlara sahip bir hapishane olmaya devam etti.


  • İNGİLTERE NÜKLEER SANTRALİ


İngiltere'deki terk edilmiş nükleer santral, Ölüm Yiyenler tarafından kontrol edilen bir hapishaneydi. Genel olarak Lord Voldemort'un aktivitilerine karşı gelenlerin tutulduğu bu hapishane Ruh Emiciler tarafından destekleniyordu. Azkaban'da barınacak yer bulamayanların ikinci adresleriydi. Kitaplarda hakkında bir bilgi verdiğini hatırlamıyorum. 

  • TERK EDİLMİŞ TRAFO
Nükleer santralin yanında olan bu mekanda ise, Ölüm Yiyenlerin ve Kelle Avcılarının kontrolünde Muggle'lar tutulmaktaydı.


  • KARA KULE


Hogwarts'ta Sirius Black'in tutulduğu yeri hatırlıyor musunuz? İşte burası orası. 7 katlı ve büyülerle korunan bu kule, hali hazırda hapishane olması için tasarlanmış gibi gözüküyor.

  • THE RUINS 
İngiltere'deki Forest Of Dean'de yer alan bu hapishane, yine Ölüm Yiyenlerin istediklerini hapsettikleri bir hapishane olarak serinin oyunlarında ortaya çıkıyor. 

  • NEW YORK CADI CEZAEVİ
Fantastic Beast and Where To Find Them filminde görüyoruz. 

  • NURMENGARD
Gelelim fasulyenin faydalarına... Nurmengard, Gallert Grindelwald tarafından kurulmuş bir hapishane. Nerede olduğu belli değil, ama çok değişik bir hikayesi var. Gallert Grindelwald'i bilmeyenlerimiz için söyleyelim, kendisi, Albus Dumbledore'un çok eski bir arkadaşı ve söylentilere göre Dumbledore'un sevdiği insan. Ne yazık ki oldukça karanlık görüşlere sahip olan Gallert ile Dumbledore'un dostlukları, Dumbledore'un kız kardeşini öldürmesi sebebiyle son buluyor. Dumbledore, uzunca bir süre Gallert'ti görmezden gelse bile, en sonunda bu adamın büyücü dünyasını soktuğu tehlikelere daha fazla duyarsız kalamıyor. İkisi arasında geçen duelloyu Dumbledore kazanıp, Münver Asa'yı da Galert'ın elinden alarak, Galert'i kendi hapishanesi olan Nurmengard'a hapsediyor. Daha sonra görüyoruz ki Gallert'ı oradan çıkaran Lord Voldemort oluyor. Münver asanın yerini öğrenmek isteyen Lord Voldemort, en sonunda Gallert Grindelwald'ı öldürüyor.

Evet, Harry Potter evrenindeki hapishaneler şimdilik bunlar gözüküyor. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazıda görüşünceye dek, sevgiyle kalın.

Asalar hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz : tık

Beni takip edebileceğiniz hesaplar:
Instagram
Twitter
Facebook

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder