22 Kasım 2016 Salı

Attack On Titan'ın 2. Sezonu Sonunda Geliyor! || Shingeki No Kyojin 2. Sezon!

Merhaba!
Öncelikle Attack On Titan nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyim, ki haklısınız. Bir anime nasıl 3 yıl ara verebilir? 
Daha birinci sezonun yayınmanmıştı. Tam da zirveye çıkıyordun. 3 sene niye beklersin?
Neyse bu soruların cevabı umurumda bile değil. Umrumda olan şey, sonunda sevgili Shingeki No Kyojin'in 2017 yılında 2. sezonuyla tekrardan aramıza katılacağı.

Peki neydi bu Shingeki No Kyojin?
Öyle bir dünya düşünün ki insanlığın komple düşmanı, Devler var. Tek dertleri sizi yemek. Sonracığıma, bir avuç insan kalmışsınız, ama refah seviyesi hala 7 milyar insan yaşıyormuş gibi.

Neyse devlere dönelim: Belli sınıflara ayrılmış olan bu devler, boylarına göre kategorilendiriliyor ama hepsinin amacı aynı. Durmaksızın insan yemek.
Gerçekten! Doyma dürtüsü yok bu devlerin. İnsanlar, mevcut teknolojileriyle bu devlerin oluşturduğu soykırımın önüne geçememişler ve gün geçtikçe insan ırkı daha da azalmış. Öyle azalmış ki ufak bir şehri anca doldurur hale gelmişler. Şehrin etrafı hiçbir devin geçemeyeceği kadar büyük duvarlarla çevrilmiş ve şehir 3 kategoriye ayrılmış. Hikayemiz de en dışta yaşayan, bir doktor ile ev hanımının oğlu olan Eren ile başlıyor. Bu arada, baş karakterin adı gerçekten bir Türk ismi Eren. Yazar ciddi manada Türkçe bir isim tercih etmiş gibi. Ayrıca Eren'imizin tipi gerçekten bir Türk'ü andırmıyor mu? Asın bayrakları hemen. Belki bununla alakalı ileriki bölümlerde bir şeyler duyarız. Kim bilir?
Her neyse, bizim Eren, Mikasa ve Armin, Titan adı verilen bu devlerin tehdidi altında, sadece çocukluklarını yaşamaya çalışan ve dış dünyayı merak eden sıradan insanlarken, birgün o büyük 50 metre uzunluğundaki duvarda büyük bir delik açılıyor ve Titanlar Eren'in yaşadığı bölgeye saldırmaya başlıyor. Eren'in annesi ise, çocuğun gözleri önünde bir Titan'ın vahşice saldırması sonunda can veriyor. Şimdi vahşice dedim ama animeyi izleyen veya mangasını okuyanlar iyi bilir. Bu biraz kanlı gösterimi olan seridir. Kol, bacak, kan... Ne ararsan mevcut.

Titan saldırısından sağ kurtulmayı başaranlarla birlikte en dıştaki kesim, daha ortadaki kesime zorla taşınıyor. Bizim 3 velet d3 büyüyüp yaşları tuttuğu noktada, Polis Akademisi'ne katılıyorlar. Asıl hikaye de bundan sonra başlıyor. Çünkü daha mezun oldukları gün, bir Titan saldırısı daha oluyor ve varolan Titanlardan biri, diğer Titanlara saldırmaya başlıyor.

Şok Şok Şok! Titan'ın başka bir Titan'a saldırdığı daha önce görülmemiş. O yavaş geçen sahnelerde, her bireyin iç dünyasını kusana kadar incelerken özetle bunu anlıyoruz.  Daha sonra anlaşılıyor ki ne hikmetse o Titan Eren'miş. Eren nasıl Titan olduğunu hatırlamıyor. Nasıl insan formuyla Titan formu arasında gidip gelebildiğini bilemiyor. Bunların neden onun başına geldiği de bilinmiyor. Eren'in casus, vatan haini olmasından şüphe ediliyor. Üzerinde deneyler yapmayı teklif ediyorlar. Çocukcağız hepsine "boynumuz kıldan ince. İnsanlığın askeriyiz." diye karşılık veriyor.  Bu gücünü insanlık için kullanmaya kararlı. Her ne olursa olsun insanları kurtarmaya yeminli, azimli genç bir çocuk. Yolu açık olsun.

Bu yolda, kendisi gibi Titan olan, ama Eren'in aksine bu gücü nasıl kullanacağını bilen insanların varlığını da öğreniyoruz ki genelde hepsi hain kategorisinde gösteriliyor.
Manga, enerjisi yüksek bir manga olmakla birlikte, animesi bana göre oldukça yavaş ilerleyen animelerden. Bu kadar yüksek tempolu bir hikaye tutturmuşsun, nasıl bu kadar yavaş ilerleyen bir anime yaratabilirsin? Hayret verici. Konusu takip edilmeye değer de olsa bana göre takip etmeniz gereken şey animeden ziyade mangası. En azından 3 sene beklemezsiniz ne olacak diye. Keza 3. sezon kim bilir ne zaman gelir? :)

2. sezon, ilk sezonundan çok daha güzel olacak, en azından bundan eminim. Mangasını okuyanlar da bilirler ki, 1. sezonda aslında hiçbir şey bilmiyorduk. Spoiler vermemek adına susuyorum. Keza ben de haftası haftasına takip etmektense biriktirip bir anda hepsini okumayı sevenlerdenim. O yüzden spoiler versem bile, eminim ki modası geçmiş bir spoiler olacaktır. Hiç girmeyelim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sevgiyle kalın.

Beni takip edebileceğiniz hesaplar:
Instagram
Twitter
Facebook

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder